Primarii europeni, întruniţi în cadrul celei de-a şaptea reuniuni a Comitetului Executiv al Consiliului Oraşelor şi Regiunilor Dunărene

Duminică, 27 octombrie 2013, primarul Nicolae Barbu a participat, la Bucureşti, alături de mai mulţi primari europeni, la cea de-a şaptea reuniune a Comitetului Executiv al Consiliului Oraşelor şi Regiunilor Dunărene (CODCR), în care municipiul Giurgiu este membru.
Reuniunea a avut loc în contextul celui de-al doilea Forum Anual privind Strategia Uniunii Europene pentru Regiunea Dunării, ce se desfăşoară în perioada 28-29 octombrie, în Capitală.
Au fost prezenţi reprezentanţi guvernamentali din cele 14 state dunărene, alături de oficiali europeni, reprezentanţi ai regiunilor şi oraşelor dunărene, ai societăţii civile, mediului academic şi de afaceri.
Lucrările au fost conduse de primarul general al Capitalei, Sorin Oprescu, primarul oraşului Ulm, Ivo Gonner, preşedinte al Consiliului Oraşelor şi Regiunilor Dunărene, edilul oraşului Regensburg, Hans Schaidinger, consilierul primarului Michael Kaupl al Viennei, Kurt Puckinger, secretarul general al CODCR, Eric Bartha.
Primarul Sorin Oprescu a declarat că este esenţială pentru dezvoltarea Bucureştiului, dar şi a întregii zone, racordarea Capitalei la Dunăre prin canalul Bucureşti-Dunăre. „Acest canal permite legătura directă a Bucureştiului cu alte capitale şi mari centre europene, dar şi interconexiuni cu alte judeţe sau zone ale României, creându-se bazele unei adevărate reţele europene de căi navigabile. Cred cu tărie că acest canal reprezintă un pilon principal de dezvoltare pentru oraşele României şi Bulgariei”, a precizat primarul Capitalei.
În cadrul reuniunii, Eric Bartha i-a anunţat pe cei doi vicepreşedinţi ai consiliului: Primarul Nicolae Barbu, pentru oraşe, şi prefectul Ventstislav Kalchev, pentru regiuni. Tot el le-a oferit lui Sorin Oprescu şi Ivo Gonner titlul şi diploma de Cetăţeni de onoare ai oraşelor dunărene.
La final, cei doi primari, Oprescu şi Gonner, au oferit celor prezenţi un dineu de bun venit.

Ultima modificare: 28.10.2013 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Conferinţă de presa pentru lansarea proiectului de înfiinţare a unui incubator de afaceri în municipiu